Otázky a odpovede

 

 

ČO JE TRANSPLANTÁCIA OBLIČIEK?

Je to metóda voľby liečenia chronického zlyhania obličiek. Funkčná oblička od živého alebo mŕtveho darcu sa pri operácii vloží do tela príjemcu. Nefunkčná oblička príjemcu sa necháva na pôvodnom mieste, pokiaľ nie je závažný dôvod k jej odstráneniu. Pri nekomplikovanom priebehu pacient zostáva v nemocnici asi dva týždne.

 

KDE SA U NÁS OBLIČKY TRANSPLANTUJÚ?

Obličky sa na Slovensku transplantujú v transplantačných centrách, v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a Košiciach.

 

AKÉ SÚ VÝHODY TRANSPLANTÁCIE OBLIČKY OPROTI DIALÝZE?

·        transplantácia poskytuje pacientovi vyššiu kvalitu života a väčšiu slobodu

·        diétne opatrenia po transplantácii sú menej náročné, ako počas dialýzy

·        liečba transplantáciou je drahá, ale v konečnom dôsledku lacnejšia ako dialyzačná liečba

 

ČO JE ČAKACIA LISTINA?

Ide o zoznam pacientov čakajúcich na transplantáciu obličky. K 30.12.2004 bolo v našej čakacej listine zaevidovaných 759 aktuálnych čakateľov na obličku.

Čakacia listina nie je jednoduchý poradovník, ku každej odobratej obličke sa vyberá ten čakateľ, ktorého HLA antigény sú najbližšie antigénom darcu a je u neho najväčšia šanca, že telo obličku neodvrhne. Takto sa môže stať, že jeden čaká na obličku niekoľko dní a iný niekoľko rokov.

Pri výbere je dôležitá aj krvná skupina a hladina protilátok u príjemcu. Výnimku tvoria tzv. urgentní pacienti,t.j. pacienti v ohrození života, ktorí sú uvádzaní vždy na začiatku výberu vhodných príjemcov, tu je však podmienkou kompatibilita v krvnej skupine a negatívny cross-match..

 

KTO SA MôŽE STAŤ ČAKATEĽOM NA OBLIČKU?

Čakateľom na obličku sa stáva ten pacient s chronickým zlyhaním obličiek, ktorý s transplantáciou súhlasí a u ktorého je transplantácia medicínsky možná. Podmienkou je zdravotný stav, aby pacient zvládol transplantáciu a potransplantačné obdobie. Je potrebné vylúčiť závažnejšie postihnutie srdca a pľúc, práve prebiehajúce závažné infekčné alebo nádorové ochorenie, u diabetických pacientov syndróm diabetickej nohy, a psychiatrické ochorenie, ktoré by ohrozovalo doržiavanie liečebného režimu.

 

ČO JE MOZGOVÁ SMRŤ?

Ide o úplné a nevratné vyhasnutie všetkých mozgových funkcií. Na rozdiel od pacienta v kóme, ktorý je právne považovaný za živého, pacienta s mozgovou smrťou už nemožno oživiť nijakými prostriedkami.

O možnom darcovstve sa uvažuje až po stanovení mozgovej smrti.

Metódy a kritériá pre určenie mozgovej smrti sú u nás legislatívne dané (pozri legislatíva).

 

ČO ZNAMENÁ KADAVERÓZNY DARCA?

Kadaveróznym darcom sa stáva ten, u koho bola stanovená mozgová smrť, a kde obličky na rozdiel od mozgu nie sú poškodené. Darcom sa nemôže stať osoba, ktorá mala zhubné alebo závažné infekčné ochorenie.

 

PREČO JE NUTNÉ POUŽÍVAŤ ORGÁNY MŔTVYCH DARCOV?

Čakateľov na obličku je veľa a živých darcov je málo. Napr. v roku

2001 bolo transplantovaných 102 obličiek a z toho len 4 od živých príbuzných. Vďaka existencii mŕtvych darcov je možné odoberať aj ďalšie orgány, ako je pečeň, pľúca, pankreas a srdce.

 

KTO SA MôŽE STAŤ ŽIVÝM DARCOM?

V našich podmienkach sa živým darcom môže stať geneticky blízky príbuzný, manžel, manželka ako aj emocionálne blízky nepríbuzný človek. Musí spĺňať určité zdravotné kritériá, byť informovaný o rizikách daného zákroku a súhlasiť s odberom obličky (ktorý je vždy bezplatný). Vyžaduje sa písomný súhlas darcu aj príjemcu s odberom a transplantáciou. Platí zákaz odberu obličiek od neplnoletých a svojprávnosti zbavených jedincov. Druhá oblička darcu musí byť zdravá a plne funkčná, krvné skupiny darcu a príjemcu musia byť navzájom zlúčiteľné Predaj obličky cudziemu človeku nie je u nás (tak ako vo všetkých vyspelých štátoch) možný.

 

AKÉ KRITÉRIÁ MUSÍ SPĹŇAŤ ŽIJÚCI DARCA?

·        zdravý dospelý pokrvný príbuzný, partner alebo priateľ, schopný celkovej anestézy

·        prítomnosť dvoch zdravých obličiek

·        zhoda v krvnej skupine a negatívna krížová skúška (cross-match)

·        neprítomnosť ochorenia, ktoré by mohlo spôsobiť zlyhanie obličiek príjemcu

·        súhlas s darcovstvom musí byť informovaný a dobrovoľný

 

AKÉ SÚ VÝHODY ŽIVÉHO DARCU OPROTI MŔTVEMU?

·        jednoduché načasovanie aj pred začatím dialyzačnej liečby

·        lepší nástup funkcie obličky

·        dlhšia životnosť obličky

 

ČO JE TO SCOT?

Slovenské centrum orgánových transplantácií koordinuje transplantácie v celej Slovenskej republike a má na starosti:

  1. vedenie Národného transplantačného registra co je  čakacia listina, register darcov a príjemcov orgánov

  2. vedenie registra osôb, ktoré odmietli darovať po smrti orgány (tzv. register nedarcov)

  3. v laboratórnej činnosti: imunologické a imunogenetické vyšetrenia ( HLA-typizácia, cross-match...) pacientov čakacej listiny, darcov orgánov a iných pacientov

 

ČO JE HLA TYPIZÁCIA A AKO PREBIEHA VÝBER VHODNÝCH PRÍJEMCOV OBLIČKY?

HLA-typizácia je vyšetrenie, ktorým stanovujeme transplantačné HLA- antigény. HLA antigény sú špeciálne štruktúry na povrchu buniek zodpovedné za odvrhnutie transplantátu. Pred každou transplantáciou obličky sa najprv vykoná typizácia HLA-antigénov darcu a tie sa zadajú do počítača, ktorý vyberie z čakacej listiny na základe zhody vhodných príjemcov.

 

ČO ZNAMENÁ MAŤ VEĽA PROTILÁTOK?

Organizmus vytvára protilátky ako odpoveď na cudzorodé bielkoviny, ktoré nepozná. Protilátky sa vytvárajú počas zvládania infekcií, počas gravidity, po podaní transfúzie a po transplantácii. Ich úlohou je chrániť organizmus pred poškodením. Ten, koho organizmus vytvoril protilátky proti lymfocytom (časť bielych krviniek), má často pozitívny cross-match (krížovú skúšku) a teda je automaticky z výberu vhodných príjemcov vyradený pre riziko hyperakútnej rejekcie (veľmi rýchle odvrhnutie obličky), bez ohľadu na podobnosť HLA antigénov. Takýto pacienti zväčša čakajú na obličku najdlhšie.

 

ČO JE CROSS-MATCH?

Cross-match - krížová skúška je laboratórna metóda, ktorú vykonávame pred transplantáciou, aby sme zistili riziko rejekcie (odvrhnutia transplantátu). Je to niečo ako ”skúmavková transplantácia”, kedy sa zmiešava sérum príjemcu (nebunková časť krvi, kde sa nachádzajú protilátky) a lymfocyty darcu (na nich sú antigény-znaky, proti ktorým sa môžu tvoriť protilátky). Skúška je považovaná za pozitívnu, ak u pacienta zistíme protilátky proti lymfocytom darcu. Pacienti s pozitívnou krížovou skúškou nemôžu byť transplantovaní, lebo by s najväčšou pravdepodobnosťou obličku rýchlo odvrhli.